Mediaviikon ohjeistus Meclulaisille

Mikä mediataitoviikko on

Mediataitoviikko on valtakunnallinen mediakasvatuksen teemaviikko. Mediataitoviikon tavoitteena on vahvistaa lasten ja nuorten mediataitoja. Teemaviikko kannustaa toimimaan yhdessä paremman netin ja mediaympäristön puolesta.

Medialukutaito on tärkeä aihe mediataitoviikolla. Medialukutaito tarkoittaa kykyä tunnistaa ja tulkita viestejä, joita arkipäivän mediavirrassa tulee vastaan. Medialukutaitoon kuuluu myös taito arvioida, mikä on luotettavaa tietoa: eli mikä on totta ja mikä on keksittyä. Se sisältää myös taidon käyttää mediaa ja tuottaa itse viestejä.

Vuoden 2015 teemoina ovat erityisesti VAIKUTTAMINEN ja OMA SISÄLLÖNTUOTANTO.

OHJEISTUS

– Mediataitoviikon aikana MEDIATIIMILÄISET keräävät oppilaiden ajatuksia keskiviikkoon asti.

– Oppilaiden ajatukset kerätään nimettöminä.

– Ajatukset julkaistaan koulun blogissa.

– Meclun väki tekee mediaviikon aikana koulun blogia.

– Oppilaat saavat mediaviikon aikana paperin johon kirjoittavat oman blogi tekstinsä

Hauskaa mediaviikkoa kaikille toivoo mediatiimiläiset!